Ref: IB PC14MHCEWK
IBANEZ - PC14MHCE-WK
Ref: IB PC14MHCEWK
IBANEZ - PC14MHCE-WK
SPECSbody shape: Cutaway Grand Concert bodytop: Okoume topback & sides: Okoume back & Okoume sidesneck: PCNyatoh neckfretboard: Laurel fretboardbridge: Laurelinlay: White dot inlaysoundhole rosette: Tortoiseshelltuning machine: Chrome Open Gear tunersnut material: Plasticnumber of frets: 20saddle material: Plasticbridge pins: Ibanez Advantage™strings: Ibanez IACS6Cstring gauge: .012/.016/.024/.032/.042/.053string space: 11mmfactory tuning: 1E,2B,3G,4D,5A,6Epickup: Ibanez Undersaddlepreamp: Ibanez AEQ-2T preamp w/Onboard tuneroutput jack: 1/4" outputNECK DIMENSIONSScale : 634mma : Width: 42mm at NUTb : Width: 54mm at 14Fc : Thickness: 21mm at 1Fd : Thickness: 22.5mm at 7FRadius..." Leia mais
SOB CONSULTA
210,00
Menos
Mais
ADICIONAR
SPECS
  • body shape: Cutaway Grand Concert body
  • top: Okoume top
  • back & sides: Okoume back & Okoume sides
  • neck: PCNyatoh neck
  • fretboard: Laurel fretboard
  • bridge: Laurel
  • inlay: White dot inlay
  • soundhole rosette: Tortoiseshell
  • tuning machine: Chrome Open Gear tuners
  • nut material: Plastic
  • number of frets: 20
  • saddle material: Plastic
  • bridge pins: Ibanez Advantage™
  • strings: Ibanez IACS6C
  • string gauge: .012/.016/.024/.032/.042/.053
  • string space: 11mm
  • factory tuning: 1E,2B,3G,4D,5A,6E
  • pickup: Ibanez Undersaddle
  • preamp: Ibanez AEQ-2T preamp w/Onboard tuner
  • output jack: 1/4" output
NECK DIMENSIONS
  • Scale : 634mm
  • a : Width: 42mm at NUT
  • b : Width: 54mm at 14F
  • c : Thickness: 21mm at 1F
  • d : Thickness: 22.5mm at 7F